Autor:
Raigo Pajula, Vabariigi Presidendi Kantselei

Tehnikateadlane Alan Tkaczyk tutvustas Vabariigi Presidendile teaduspõhist vaadet tuumaenergia kasutuselevõtmise võimaluste kohta Eestis

15. novembril toimus Kadriorus Vabariigi Presidendi Kantselei korraldatud tuumatehnoloogia teemaline seminar, kus president Alar Karisele jagati teavet selle kohta, milline on tuumaenergia tootmise spetsiifika ja kui suur on spetsialistide vajadus tuumaohutuse riiklikuks järelevalveks. TÜ tehnoloogiainstituudi kaasprofessor Alan Tkaczyk oli kutsutud esitama erialast hinnangut tuumaenergia võimaliku kasutuselevõtu kohta.

Tkaczyk andis presidendile ülevaate tuumatehnoloogia toimimisest ja eripäradest. „Tuumaenergia on väikese CO2 heitmega juhitav energiaallikas, mis pakub kliimaneutraalseid väljavaateid, kuid millega kaasnevad erilaadsed väljakutsed. Tegemist on väga teadus- ja teadmistepõhise energiatootmise vormiga. Tuumaalase õppe- ja teadustöö laiendamine Eesti ülikoolides oleks oluline samm, et luua selles valdkonnas riiklik iseseisvus ning tagada ohutus ja ühiskondlik usaldus,“ võttis Tkaczyk presidendi juures kõlanud põhisõnumid lühidalt kokku. Eesti tuumaenergia töörühma vahearuannet analüüsides rõhutas ka Soome kiirguskaitsekeskus STUK, et pikaajaline eesmärk peaks olema tuumaenergeetikaalaste bakalaureuse- ja magistriõppekavade avamine kohalikes ülikoolides.

Tkaczyk lisas, et tuumaenergia eeldab pikaajalist ühiskondlikku pühendumist ning distsipliini, sh tuumaohutust reguleerivat sõltumatut riiklikku asutust, millel on piisav eelarve ja kvalifitseeritud personal. Tuumajäätmete lõppladustuspaiga planeerimine nõuab tema sõnul põhjalikke erialadevahelisi teadusuuringuid ja tehnoloogiaarendust.

Seminaril tutvustas Fermi Energia AS-i juhatuse liige Marti Jeltsov presidendile ettevõtte plaane ning Kliimaministeeriumi nõunik Reelika Runnel selgitas riikliku tuumaenergia töögrupi seisukohti.

Alan Tkaczyku teadusrühm uurib tuumatehnoloogia rakendusi, tuumajäätmeid ja -ohutust ning osaleb Euroopa Aatomienergiaühenduse EURATOM projektis, kus uuritakse tuumajäätmete uuenduslikke ladustamisvõimalusi. Tkaczyk osales TÜ ja Tallinna Tehnikaülikooli varasema ühisõppekava „Tuumaenergeetika ja tuumaohutus“ väljatöötamisel ja oli määratud selle programmijuhiks.

1.12.2013 andis Tkaczyk teiste TÜ teadlaste seas Aktuaalsele Kaamerale intervjuu kommenteerides tuumaenergeetika teemalist erialast haridust Eestis. 

poiss ja läptop

TÜ suurendab panust inseneride koolitamisel

Energiatehnoloogia

Ülikool toob Ida-Virumaale tippspetsialiste ja tulevikutehnoloogiaid

Robotont ja robootika kaasprofessor Karl Kruusamäe

Tootmises vajalike andmepõhiste rakendustehnoloogiate arendamine Ida-Virumaal