VIDEO: Katri-Evelin Kalause soovitused, kuidas erialavalikut tehes vähem muretseda

Magistriõppe vastuvõtt kestab Tartu Ülikoolis nüüd veebruarist juulini ja varasem kandideerimine on võimalik nii inglis- kui ka eestikeelsete õppekavade alusel. Eestikeelsete bakalaureuseõppekavade avalduste vastuvõtt koduüliõpilastele algab 18. juunil. Kõrghariduspäeval „Õpi Tartus“ rääkis psühhoterapeut Katri-Evelin Kalaus sellest, kuidas valikuid tehes vähem muretseda ja kuidas sisseastumisperioodil iseendaga paremini hakkama saada.

Enda ettekannet alustas ta selgitusega, mis üldse on muretsemine, mis on selle põhjused ja tagajärjed. Samuti rääkis ta lähemalt ülemäärase muretsemise nõiaringist, kasututest käitumisstrateegiatest ja mõtete kontrollimisest, millega aetakse ära müra enda peast.

Kalause sõnul on nii käitumuslikud kui ka mõtete kontrollimise strateegiad tõhusad, kuid toovad vaid lühiajalist kiiret kasu. „Meie psüühika on sätitud toimima niimoodi, et kui me sõdime oma mõtete ja tunnete vastu ning ajame neid minema, siis raudselt tuleb neid pikemas perspektiivis veel rohkem tagasi,“ selgitas Kalaus.

Psühhoterapeudi sõnul ei too muretsemine uut infot, ei hoia ühtegi jama ära ega tee ühtegi meeldivat sündmust tõenäolisemaks, vaid hoopis häirib väga suurel määral keskendumist, enesetunnet, und ja sooritusvõimet.

Katri-Evelin Kalause ettekande videosalvestusest saab teada, kuidas sisseastumisperioodil iseendaga paremini hakkama saada ja vähem muretseda.