Ülikooliperele vajalik teave Ukrainas toimuva sõjategevuse ajal
Tartu Ülikool on alates sõjategevuse puhkemisest Ukrainas tegelenud aktiivselt nii enda Ukraina kodanikest töötajate ja üliõpilaste abistamisega kui ka ettevalmistustega Ukrainast saabuvate põgenike vastuvõtuks. Muu hulgas on kavas anda Ukraina üliõpilastele võimalus õppida ülikoolis õppetasuta ja taotleda majandusliku toimetuleku toetust. Vaata ülevaadet, mis on plaanis ja mida on juba otsustatud.
Ülikool otsib võimalusi, kuidas pakkuda praegu meil õppivatele tudengitele õppemaksusoodustusi.
Ülikool palub Haridus- ja Teadusministeeriumil vaadata üle vajaduspõhise õppetoetuse saamise nõuded Ukraina kodakondsusega üliõpilaste jaoks. Senat loob Ukraina kodanikest üliõpilastele 2022. aastal võimaluse taotleda vajaduspõhist eritoetust.
Ülikool asutas stipendiumifondi, et koguda ja vahendada annetusi Ukraina üliõpilaste õpingute toetamiseks Tartu Ülikoolis. Kutsume kogu ülikooliperet tegema annetusi Tartu Ülikooli Ukraina stipendiumi fondi ja jagama infot fondi kohta. Ukraina üliõpilased saavad stipendiumile kandideerida kuni 15. märtsini.
Et toetada Ukraina kodanike võimalust omandada kõrgharidust, pikendab ülikool võõrkeelsete õppekavade vastuvõtuperioodi Ukraina kodanikele. Esimese ja teise õppeastme kandideerimistähtaeg pikeneb Ukraina kodanikele 1. juunini. Sellega kaasneb võõrkeelsete õppekavade kandidaatide hindamine mitmes etapis. Instituudid peavad seega olema valmis hindama Ukraina kodakondsusega kandidaate juuni keskpaigas. Lisaks vabastatakse Ukraina kodanikud sisseastumisdokumentide menetlemise tasu maksmisest.
Koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga loob ülikool tasuta lisaõppekohad Ukraina kodanikele. 2022/2023. õppeaastal on ülikool valmis looma juurde kuni 250 tasuta õppekohta Ukrainast pärit üliõpilastele. Lisaks pakub ülikool töökohti Ukrainast saabuvatele akadeemilistele töötajatele. Lähiajal täpsustatakse konkreetseid tingimusi.
Eesti ülikoolid otsustasid peatada koostöö Venemaa ja Valgevene ülikoolidega. Otsus puudutab ülikoolidevahelist institutsionaalset koostööd. Rahvusvahelise koostöö ja protokolli osakond koondab kokku info käimasolevatest koostööprojektidest ning korraldab partnerülikoolide teavitamise.
Ülikoolipere Ukraina kodanikest liikmete jaoks on erakorraliste küsimuste lahendamisel esmane kontaktisik rahvusvahelise koostöö juht Kristi Kerge (+372 529 7677). Kirjalikud päringud palume saata meiliaadressile ukraina [ät] ut.ee.
Ukrainast saabuvatel inimestel palume ametkondlike asjatoimetuste tegemiseks pöörduda esmajoones Tartu Välismaalaste Teenuskeskuse poole.
Tartu linna kodulehelt saab teavet nii annetusvõimaluste kui ka praktiliste juhiste kohta.
Psühholoogiline tugi
- Ülikool pakub oma liikmetele keerulisel ajal igakülgset tuge. Koostöös psühholoogia instituudi ja psühholoogia eriala magistrantidega hakkab ülikool osutama välisüliõpilastele veebi teel nii individuaal- kui ka rühmanõustamist.
- Ülikoolipere ukrainlastest liikmetel on võimalus osaleda korrapäraselt tugirühmas, kuhu kuuluvad ka vaimse tervise spetsialistid. Esimene kohtumine toimus 28. veebruaril.
- Ülikooli nõustamiskeskusest saavad Tartu Ülikooli üliõpilased psühholoogilist tuge. Ukraina kodanikest tudengid võivad pöörduda otse nõustamiskeskuse psühholoogi Maarja Sageni poole aadressil maarja.sagen [ät] ut.ee.
Kuidas aidata?
Sõjas kannatanuid on võimalik toetada mitme algatuse kaudu.
- Ülikool otsib vabatahtlikke vaimse tervise nõustajaid. Registreeri enne 3. märtsi kella 16.00ks veebilehel: http://ut.ee/et/vabatahtlikud
Humanitaarabi pakkumine
- 26. veebruaril avas Tartu Ülikooli üliõpilasesindus humanitaarabi kogumise punkti oma kontoris (Ülikooli 18b, Tartu).
- 28. veebruaril avas Tartu Ülikooli Pärnu kolledž koostöös Pärnu linna ja Eesti Punase Ristiga humanitaarabi kogumise punkti Pärnu kolledžis (Ringi 35, Pärnu).
- Eesti Pagulasabi kaudu saab toetada humanitaarabi andmist Ukrainas kohapeal.
Annetuste tegemine
- Tartu Ülikooli stipendiumifondi saab teha annetuse Ukraina üliõpilaste toetuseks.
- Lehel ukrainaheaks.ee saab teha annetuse ukrainlaste abistamiseks.
- Lehel Come Back Alive saab toetada Ukraina sõjaväge.
- Lehe Voices of Children kaudu saab toetada sõjas kannatanud lapsi.
Vaata lisaks:
- Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi teadlaste nimekiri usaldusväärsetest infokanalitest
- 2. märtsil kell 19.15 peab Tartu Ülikooli rahvusvahelise õiguse professor ja Eesti Teaduste Akadeemia liige Lauri Mälksoo Eesti Üliõpilaste Seltsi kõnekoosolekul ettekande „Ukraina sõda ja rahvusvaheline õigus“. Kõnekoosolek toimub Tallinnas (Johann Köleri 13) ja veebis
- 4. märtsil kell 14 toimub veebiseminar „Konflikt Ukrainas rahvusvahelise õiguse vaatenurgast“
- Sõjavastane pöördumine kongressil „Juri Lotmani semiosfäär“ osalenutelt
- Võrgustiku The Guild pöördumine Euroopa riikide valitsuste ja Euroopa Liidu poole
- Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi avaldus
- Rektor Toomas Asseri pöördumine ülikooli ukrainlastest liikmete ja kogu ülikoolipere poole
Jälgi ajakohast infot julgeolekuolukorra kohta ka välisministeeriumi koduleheküljelt. Ukraina inimeste aitamise sooviga saab helistada riigiinfo telefonile 1247.