Tartu ülikoolis on toimumas rahvusvaheline CERN-i kohtumine

17.-19. oktoobrini toimub Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudis rahvusvaheline kohtumine Mini MeVArc” – minikonverents kõrge elektrivälja juures toimuvad läbilöökide kohta, mida on uuritud juba 10 aastat.

Kohtumise eesmärgiks on arutada viimaseid arenguid vaakumläbilöökide teemal, mis on kriitilise tähtsusega uue planeeritud kompaktse lineaarkiirendi CLIC ehituses. Samuti arutatakse arenguid simulatsioonide ja eksperimentide viimaseid tulemusi.

Kohtumisest võtavad osa lisaks korraldajatele Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudist tippteadlased Helsingi, Jeruusalemma, Uppsala ja Oxfordi Ülikoolidest ning CERN-ist. CERN ehk Euroopa tuumauuringute keskus haldab maailma suurimat osakeste füüsika laborit, mille eesmärgiks on universumi fundamentaalse struktuuri uurimine.

Alates 2013. aastast koordineerib Eesti ja CERN-i koostööd CLIC-i arenduses Tartu ülikooli arvutusliku materjaliteaduse vanemteadur Vahur Zadin. Vanemteaduri sõnul on tegu väga olulise üritusega mis aitab süvendada nii Tartu ülikooli kui CERN-i vahelist koostööd kui ka panustada uudsete osakeste kiirendite välja töötamisse millede kasutusvaldkonnad pole mitte ainult fundamentaalfüüsikas vaid näiteks ka meditsiinis ning vähiravis.

Kohtumise käigus tutvustatakse tippteadlastele samuti tehnoloogiainstituuti ja Physicumi ning samuti viiakse kurssi Eesti ajalooga Eesti Rahva Muuseumi külastuse käigus.

Lisainfo: Vahur Zadin, TÜ arvutusliku materjaliteaduse vanemteadur, 5554 4178, vahur.zadin@ut.ee

Maria Kristiina Prass
Tartu ülikooli pressinõuniku assistent