Tartu ülikool tutvustab EXPO maailmanäitusel Marsi-maja

EXPO maailmanäitusel on esimest korda esindatud ka Eesti teadus. Tartu ülikool tutvustab Milanos Eesti paviljoni teaduse pesakastis Marsi-maja projekti.

Septembrikuus asenduvad Eesti paviljonis kohalikku teadust tutvustavad kõrgkoolid – kui seni jagasid infot Eesti kunstiakadeemia ja Eesti maaülikool, siis järgmisena tutvustavad Eesti teadust Tartu ülikooli, Tallinna ülikooli ja Tallinna tehnikaülikooli väljapanekud.

Tartu ülikool on väljapanekul ekstreemseteks elutingimusteks loodud Marsi-maja projektiga, mida tutvustatakse läbi piltide, videote ja tekstide. Tehnoloogiainstituudi teadlased ehitasid maja rahvusvahelise SHEE projekti raames, kus Eesti teadlaste kanda jäi projektis isepüstituva maja robootika- ja energiasüsteemide projekteerimine ning maja keha valmisehitamine.

Tüüpilise missiooni stsenaariumi järgi mahutab maja vähemalt kaheks nädalaks elama kahte inimest. Ehitises on kõik eluks vajalikud ruumid, sarnanedes oma ülesehituselt klassikalisele elamule: magamise ala, köök, vannituba, tualett ja tööruumid. Kokkupakitult on maja kuue meetri pikkune ja 2,4 meetri laiune kast, mis kaalub 6000 kg ning mahub suure veoauto haagisele.

(Foto: Bruno Stuberauch)

Tallinna ülikool on näitusel väljas Learning Layersi projektiga, mille fookus on töökohal õppimisel. Projekti meeskond keskendub igapäevaselt kasutuses olevatele infotehnoloogilistele vahenditele ja tarkvara arendustele, mis saaksid aidata meil töökohal teadlikumalt õppida ja õpitud organisatsiooni sees süsteemsemalt kasutada.

Tallinna tehnikaülikooli biorobootika keskuse ekspositsioon keskendub ARROWS projekti raames ehitatavale U-CATile, mis on kilpkonna meenutav allveerobot. U-CAT abistab allveearheolooge, olles võimeline sukelduma ohtlikesse laevavrakkidesse.

Eesti osalemist EXPO maailmanäitusel korraldab EAS. Teaduse pesakasti näituseid toetab Eesti teadusagentuur läbi ETRA projekti Euroopa regionaalarengu fondist.

Eesti paviljon on avatud 31. oktoobrini 2015 igal nädalapäeval kell 10–23.

Rohkem infot EXPO kohta: http://estonia.eu/expo2015/et/.

Vaata ka Research Estonia Eesti teadust tutvustavat videot

Virge Tamme