Negavati võit: tudengid hakkavad plastkarpidest 3D niiti tootma

Tudengite energiasäästu konkurss Negavatt valis võitjad: plastiku ümbertöötlemine, topsidest loobumine ja sooja kokkuhoid. Esikoha võitis Tartu ülikooli meeskond "Karbiketrajad", kes töötlevad laborites kasutatavad pipetiotsikute karbid ümber 3D-printerite niidiks.

Negavati konkursi idee on panna tudengid energiasäästlikke lahendusi looma, eelmistel aastatel on sealt välja kasvanud näiteks Tartu ülikooli tudengite kraanivee kampaania "Võta kraanist". 24. mail kuulutati välja aga selle aasta võitja, kelle lahendus on anda plastikule uus elu, kogudes kokku laborites kasutatavate pipetiotsikute karbid.

Jutt käib suurtest numbritest, sest aasta jooksul jääb ülikoolide laborites üle 40 000 karpi. Praegu lähevad need karbid lihtsalt prügiks. Karbiketrajate, Tartu ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi töötaja Kuldar Kõivu ning tehnika ja tehnoloogia õppekava doktorant Tarmo Möldri idee on need aga kokku korjata ja purustada. Tekkinud värviline puru töödeldakse ümber 3D printeri niidiks.

Noormeeste sõnul aitaks plastprahi kõikjalt Tartu ülikoolist kokku kogumine säästa ligi 80 megavatt-tundi energiat aastas – see võrdub umbes 14 majapidamise aastase energiatarbega. Karbiketrajate eesmärk on jõuda ülikoolidest ka bioloogiaettevõtetesse, ent hiljem ka tavakodudesse.

Teise koha said kohvitopsidest loobuma kutsujad TLÜ tudengid ning kolmandaks tulid klassiruumidesse soojustagasteid paigaldavad TTÜ üliõpilased.

Loe Tartu ülikooli karbiketrajate ideest lähemalt ERR Novaatorist ja vaata videot UTTVst

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"1785449","attributes":{"alt":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image"}}]]

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392