Euroopa suurim tehislihaste konverents toob Tallinnasse sadakond materjaliteadlast

9. ja 10. juunil võõrustab TÜ tehnoloogiainstituudi arukate materjalide ja seadmete labor rahvusvahelist EuroEAP 2015 (European Society for Electromechanically Active Polymer Transducers & Artificial Muscles) aastakonverentsi, kuhu oodatakse rohkem kui sadat elektromehaaniliselt aktiivsete polümeeride valdkonna tippspetsialisti uurimisasutustest, ülikoolidest ja ettevõtetest üle maailma.

Viienda EuroEAP konverentsi peakorraldaja, TÜ polümeersete materjalide tehnoloogia professor Alvo Aabloo loodab näha konverentsil särasilmseid maailma tippteadlasi esitlemas viimaseid uurimistulemusi ja tehnoloogiaid. „Tegu on Euroopa suurima tehislihastega tegelevate teadlaste kokkusaamisega. Eesti teaduse ja tööstuse arengule on selline rahvusvaheline konverents ääretult oluline, sest see aitab kaasa parema koostöö saavutamisele teiste tippteaduskeskuste ja ülikoolidega,“ rõhutas Aabloo.

Homme Tallinnas Park Inn by Radisson Meritoni hotellis algav konverents toimub Eestis esimest korda ja selle peaeesmärk on tutvuda erinevate teadlaste viimase aja tööga ja neid omavahel võrrelda. „Tihti on teadusartiklites avaldatud andmed omavahel võrreldamatud,“ selgitas Aabloo ja lisas, et konverents aitab ka tihendada erinevate teadlaste omavahelist koostööd uute ülemaailmsete projektide algatamisel näiteks Horisont 2020 raames.

Aastakonverentsile on kutsutud seitse külalisesinejat Koreast, USA-st, Hiinast, Prantsusmaalt, Rootsist,Koreast ja Jaapanist, kes tutvustavad viimaseid läbimurdeid ja saavutusi uudsete elektroaktiivsete polümeermaterjalide valmistamisel, uurimisel ja seadmete ehitamisel. Sellised pehmed ja hääletud materjalid on olulised pehmes robootikas.

Arutletakse ka uute võimaluste üle rakendada olemasolevaid materjale biomeditsiinis, robootikas, militaar- ja kosmosetööstuses ning tutvustatakse viimaseid arengusuundi pehmete sensorite valdkonnas. Konverentsi järel toimub Marie Curie teadusvõrgustiku kokkusaamine.

Konverentsi ajakava ja osalejate nimekirjaga saab tutvuda EuroEAP kodulehel.

EuroEAP on Euroopa suurim organisatsioon, mis koondab elektromehaaniliselt aktiivsete polümeersete materjalide ehk tehislihastega tegelevaid teadlasi, uurimisasutusi, ülikoole ja ettevõtteid eeskätt Euroopast, aga ka mujalt maailmast. Tartu ülikool on organisatsiooni liige alates selle loomisest ning TÜ tehnoloogiainstituudi arukate materjalide ja seadmete labor ehk IMS labor osaleb aktiivselt EuroEAP töös ja eesmärkide elluviimises.

Alates 2011. aastast toimub EuroEAP aastakonverents igal aastal erinevas riigis.

Lisainfo: Alvo Aabloo, TÜ polümeersete materjalide tehnoloogia professor, tel: 737 5534, 507 8356, e-post: alvo.aabloo@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja