Kaija Põhako-Esko
Ioonsed vedelikud IMS laboris
Ioonsed vedelikud on toeatemperatuuril vedelad soolad. Nende unikaalsed omadused on juba rohkem kui 20 aastat köitnud teadlaste tähelepanu. Ioonsetele vedelikele on iseloomulik ülimadal aururõhk, kõrge ioonjuhtivus, termiline stabiilsus ja huvitavad solvateerivad omadused.
Ioonsete vedelike alane uurimistöö IMS laboris on peamiselt keskendatud nende rakendamisele elektrolüütidena elektroaktiivsetes materjalides – materjalides, mis muudavad oma kuju elektrivoolu toimel. Me tegeleme uute ioonsete vedelike väljatöötamise ja sünteesimisega, et saada konkreetsete rakenduste jaoks sobivate omadustega materjale. Oluline aspekt meie uurimistöös on ioonsete vedelike bioühildusvus ja keskkonnaohutus, sest elektroaktiivsete polümeeride üheks rakenduseks on mitmesugused meditsiiniseadmed ja implantaadid.
Ioonsete vedelike töörühm kuulub professor Alvo Aabloo poolt juhitava arukate materjalide ja süsteemide labori (IMS Lab) koosseisu.
Valitud saavutused
* Marie Sklodowska-Curie Fellowship "Development of biocompatible ionic electromechanically active polymer actuator/sensor”
Inimesed
Kaija Põhako-Esko (materjalitehnoloogia teadur)
Fred Elhi (doktorant)
Pille Rinne (doktorant)
Karl Karu (doktorant)
Labori liikmete täielik nimekiri
Tudengitele
Ootame alati oma töörühma uusi motiveeritud üliõpilasi, kes huvituvad ioonsetest vedelikest ja nende rakendustest materjaliteaduses. Pakume üliõpilastele tegevusi ja õppimisvõimalusi järgnevatel teemadel:
* ioonsete vedelike süntees ja karakteriseerimine
* ioonsete vedelike toksikoloogia
* rakendused elektroaktiivsetes ja teistes „nutikates“ materjalides
* ioonsete vedelike uurimine arvutuskeemia meetodite abil