Tartu ülikool tõi teaduse populariseerimise riiklikult konkursilt kolm auhinda

Teaduse populariseerijatena tõsteti esile ERR-i ja Tartu ülikooli teadusuudiste portaali ERR Novaator, sotsiaalpoliitika õppetooli projekti „Euroopa sotsiaaluuring Eestis“ ja professor Alvo Aablood „Garage 48 Harware & Arts“ ürituste sarja korraldamise eest.

Kategoorias „Teaduse ja tehnoloogia populariseerimine audio-visuaalse ja elektroonilise meedia abil” sai peapreemia käesoleva aasta jaanuarist tegutsev Tartu ülikooli ja ERR-i ühine teadusuudiste portaal ERR Novaator. Portaali premeeriti teadusteemade ja teadlaste saavutuste laiapõhjalise ning professionaalse käsitlemise ja avalikkusele tutvustamise eest.

Tartu ülikooli teadusprorektor Marco Kirm tõi soovituskirjas projektile ERR Novaatori tugevusena välja sisuloome kõrge kvaliteedi, mille tagab unikaalne ülikooli kommunikatsiooniekspertide ja avalik-õigusliku meediaorganisatsiooni ajakirjanike koostöö. „Materjali asjatundlik käsitlemine on loonud Tartu ja teiste ülikoolide teadlaskonnas kanali ja selle töötulemuste suhtes usaldust ning isegi teatava konkurentsi oma teemade väljapakkumisel ja kajastamisel,“ ütles Kirm, lisades, et kanali tugevus seisneb võimekuses käsitleda teadusteemasid laias spektris ja vahendada eesti teadlaste saavutusi sõltumata nende organisatsioonilisest kuuluvusest.

ERR Novaator valiti tänavu septembris Euroopa kõrghariduse kommunikaatorite poolt (European Universities Public Relations and Information Officers, EUPRO) 200 kandidaadi hulgast Euroopa 12 parema arendusprojekti hulka.

Kategoorias „Tegevused/tegevuste sarjad teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel“ sai peapreemia Tartu ülikooli sotsioloogia ja sotsiaalpoliitika vanemteaduri Mare Ainsaare juhitav projekt „Euroopa sotsiaaluuring Eestis“ projekti tulemuste läbimõeldud ja laiaulatusliku populariseerimise eest. Uuringu andmetel publitseeritakse igal aastal 40-50 Eesti kohta käivat artiklit, peatükki. ERR Novaatoris ilmus ka „Euroopa sotsiaaluuringu“ artiklite sari „Fakte Euroopa sotsiaaluuringust“, et populariseerida uuringu Eesti tulemusi.

Euroopa sotsiaaluuring on rahvusvaheline sotsiaalteaduslik võrdlusuuring, mille eesmärk on ühiskondade arengu seaduspärasuste uurimine. Projekt keskendub aastati eri teemadele: kui 2014. aastal uuriti riigiti suhtumist immigrantidesse ja inimeste tervist, siis 2016. aastal on eriteemadeks sotsiaalne kaitse ja kliimamuutused.

Kategoorias „Parim uus algatus teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel“ sai II preemia „Garage48 Hardware & Arts“ ürituste sari, mis on julgustanud koostööd ning uute tehnoloogiate rakendamist seni vähekasutatud aladel ja sihtrühmade seas.

Veebruaris 2015 teist korda toimunud arendusnädalavahetus tõi kokku üle 140 inseneri, tarkvaraarendaja ja loomeinimese, kelle eesmärk oli 48 tunni jooksul arendada uusi nutikaid seadmeid. Ürituse unikaalsus on, et uute leiutiste kallal töötavad koos väga erineva tausta ning kogemustepagasiga osalejad: elektroonika, mehhatroonika ja tarkvara insenerid, tootedisainerid, kunstnikud, nii praktikud kui ka tudengid.

Arendusnädalavahetust korraldavad Priit Salumaa Garage48-st, TÜ tehnoloogiainstituudi professor Alvo Aabloo, Anu Piirisild Eesti kunstiakadeemiast ja Indrek Rebane Hedgehog OÜ-st.

Peapreemia suurus on 2200 ja II preemia suurus 800 eurot. Laureaatidel on edaspidi õigus kasutada märki „Riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija“.

Auhinda rahastab haridus- ja teadusministeerium ning seda annavad koostöös välja haridus- ja teadusministeerium, Eesti teaduste akadeemia ja Eesti teadusagentuur. Auhindu anti välja kümnendat korda. Tutvu kõikide laureaatidega Eesti teadusagentuuri kodulehel.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392